Bydlení a domácnost

Péče o masivní nábytek z borovice

Na pohled hřejivé, na dotek příjemné, vonící přírodou a navíc nadčasové. Takové je dřevo. Pokud máte doma i vy dřevěný nábytek, nezapomeňte, že je zapotřebí mu jeho krásu a funkčnost oplácet. A to náležitou péčí. Není to nic složitého, nebojte.

Díky několika krokům zachováte dřevu jeho lesk, bude vám sloužit dlouhá léta a nábytek bude stále vypadat jako nový. Otázkou je, co pro svůj dřevěný stůl, skříň, komodu a další kousky můžete udělat. Pojďme si proto společně říci, jak pečovat o dřevěný nábytek všeho druhu.

Opalování ani koupel dřevu nesvědčí

Dřevo je citlivé na vnější vlivy, ať už je to sluneční záření, vlhkost, velké teplo či mechanické ničení. Je proto třeba nábytek ve vaší domácnosti nejen dobře umístit, ale také na něj dávat pozor.

Masivní nábytek ze dřeva borovice by neměl být vystaven přímému slunci a stát přímo u okna. Části, které budou osvětleny, totiž mohou měnit barvu. Stejně tak není dobré mít nábytek přímo u radiátoru, všeobecně se doporučuje odstup přibližně 50 centimetrů, aby dřevo zbytečně nevysychalo. Berte v úvahu, že je to živý materiál, který si potřebuje uchovat jisté množství vlhkosti, aby nepraskal. Na co je třeba si dát obzvlášť pozor, je voda. S tou se dřevo opravdu nepřáteli. Její vlivem se může zkroutit, nabobtnat, mohou se rozlepit hrany… Voda zkrátka může způsobit nenávratné škody.

Přečtěte si:  Tyčový mixér Braun: nepostradatelný pomocník ve vaší kuchyni

Pozor proto dejte na to, aby váš dřevěný nábytek nepřišel do kontaktu s párou, horkým nádobím ani rozlitou vodou či jinou tekutinou. Pokud se vám přece jen podaří na stůl či jiný kousek ze dřeva něco vylít, co nejrychleji jej otřete.

Pokud je váš dřevěný nábytek zničen vodou, zkuste poškozený povrch obrousit a nově přelakovat. Další možností je na povrch aplikovat odstraňovač šedých skvrn (ten působí také na skvrny způsobené horkým nádobím, žehlením a podobně).

Na úklid s rozvahou

Jak pečovat o nábytek z masivu z hlediska úklidu? Ani jeho čištění neberte na lehkou váhu. Rozhodně jej neutírejte mokrým hadrem, nepoužívejte žádné chemikálie, například rozpouštědla a už vůbec ne abrazivní přípravky, které by povrch nábytku mohly poničit. Ideální je měkká prachovka navlhčená čistícím prostředkem.

I nábytek za oknem je ze dřeva

Důkladnější péči si zaslouží i venkovní nábytek ze dřeva, ať už je to stůl, židle či lavice. Ten je vystaven úplně jiným podmínkám než ten v interiéru. Kvůli povětrnostním podmínkám je dobré jej ošetřovat (klidně i několikrát do roka) olejem, případně jednou za čas nanést nový nátěr včetně impregnace. Nábytku ušetříte nějaký ten rok také tím, že jej na zimu schováte do sklepa či garáže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *