Chainsaw Woodwork Work Nature Saw  - fotoblend / Pixabay
Zahrada a zeleň

Jak vybrat kvalitní řetězovou pilu, která vám poslouží několik let?

S motorovou pilou si můžete nejen na zahradě usnadnit spoustu práce. Ať už potřebujete odstranit spadlý strom nebo připravit topení na zimu, vždy se na ni můžete spolehnout. Na trhu však nejdete desítky různých modelů, které disponují úplně jinými vlastnostmi. Jak vybrat motorovou pilu? A na co byste si při jejím výběru měli dát pozor?

Zamyslete se, jak budete pilu používat

Na začátku byste se měli zastavit a odpovědět si hned na několik otázek. Tou nejzásadnější je účel, za jakým budete svoji novou řetězovou pilu používat. Podle něj se dá poté odhadnout, jaký výkon, délku lišty a celkové vlastnosti budete potřebovat. Pokud se tedy například chystáte na kácení stromů do lesa, je jasné, že budete potřebovat jednu z nejvýkonnějších pil na trhu. Jestli naopak chcete pilu používat pouze k prořezávání větví a občasnému nařezání dřeva na topení postačíte si se základním modelem.

Vyberte, jaký druh řetězové pily pro vás bude nejvhodnější

Řetězové pily si prošly dlouhým vývojem, a proto se již v současnosti nesetkáte pouze s klasickou pilou s benzínovým motorem. Doba šla dopředu a s ní i zahradní nářadí.

Drink Trees Cuts Chain Saw Nature - rauschenberger / Pixabay
rauschenberger / Pixabay

Řetězové pily se dělí na 3 základní druhy:

  • benzínové – jedná se o již zaběhlou klasiku, k jejímuž zprovoznění je potřeba plná nádrž benzínu. V tomto případě se setkáte s dalším dělením na hobby, farmářské a profesionální. První typ je vhodný pro občasné řezání větví či stromů. Druhá varianta je pak skvělým pomocníkem při obstarávání dřeva na topení a poslední je vhodná pro každého, kdo se rozhodne jet na výřez do lesa. V souvislosti s tím jsou benzínové řetězové pily mnohem dražší, a i náročnější na údržbu.
  • elektrické – jsou alternativním řešením k hobby řetězovým pilám, se kterými s přehledem vyřešíte většinu nešvarů na zahradě. Najdou se však i kousky, které zvládnou delší zápřah v podobě řezání kuláčů na zátop. Jejich výhodou je především tichost a cena, která je mnohem nižší než u benzínových řetězových pil. Na druhou stranu musíte neustále dávat pozor na napájecí kabel a například v dešti vám budou k ničemu.
  • akumulátorové – jsou poháněny akumulátorem neboli baterií, kterou můžete během pár minut či hodin jednoduše nabít. Jelikož disponují mnohem nižším výkonem, dřevo na zimu s nimi nenařežete. Vhodné jsou spíše k prořezávání větví nebo řezání prken.
Přečtěte si:  Kvalitní dětská hřiště nabídnou bezpečnost a prostor pro rozvoj fantazie. Jak tráví volný čas vaše děti?

Zvolte si délku lišty

Pokud už víte, jaký druh pily je pro vás vhodný, je na řadě volba délky lišty. Ta se odvíjí od samotného výkonu pily. Nemůžete tedy čekat, že si koupíte například akumulátorovou řetězovou pilu s lištou okolo 50 cm. Běžně platí, že čím je delší lišta, tím větší kus dřeva dokáže pila uříznout.

Nejčastěji se setkáte s lištami o délce:

  • do 30 cm – vhodné pouze k řezání větví
  • do 40 cm – vhodné k řezání kmenů o průměru 50 cm
  • od 45 cm – jsou vhodné k řezání jakéhokoli dřeva o jakémkoli průměru
pila, dřevo, řezání
Jak vybrat kvalitní řetězovou pilu, která vám poslouží několik let?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *