Castle Fort Fortress City Town  - MemoryCatcher / Pixabay
Cestování a dovolená

Chystáte se na dovolenou do Bulharska? Toto byste měli vědět

Bulharsko je země na Balkáně, je omýváno ze západní strany Černým mořem. Země tak nabízí nejen krásné písečné pláže, ale ve vnitrozemí nádherné, téměř panenské pohoří Rila, vhodné i pro zimní dovolenou. Zajímavostí Bulharů je to, že na rozdíl od většiny národnosti kroutí hlavou zleva doprava na znamení souhlasu, kdežto nesouhlas vyjadřují pokýváním hlavou shora dolů.

Co můžete očekávat od dovolené v Bulharsku

Krásné, teplé léto u moře, turisticky zajímavé hory, které jsou již dobře vybaveny na zimní lyžování. Mnohé hotely a celé komplexy prošly generální rekonstrukcí, takže nabízejí vysoký standard, na který je každý cestovatel zvyklý z ostatních evropských zemí. Je možné využít i jiné typy ubytování – penziony, studia – s vlastním stravováním. To je pak výrazně levnější varianta pobytu. Nižší cenu lze najít u autokarových zájezdů.

Monastery Religion Church Bulgaria  - Ivil12 / Pixabay
Ivil12 / Pixabay

Jídlo

Bulharská kuchyně je ovlivněna kuchyní řeckou a tureckou. Bulharsko je známé výbornou klimatickou polohou pro pěstování zeleniny, bylin a ovoce, proto jsou také saláty povinnou součástí každého jídla. Specialitou je šopský salát ochucený olivovým olejem a vinným octem.

Nápoje

V zemi existuje více než šest set minerálních pramenů, takže je z čeho vybírat. Velmi chutný a osvěžující nealko nápoj je „ayrian“, což je jogurt smíchaný s vodou a mírně osolený. Protože má v Bulharsku pěstování a výroba vína staletou historii, je víno spolu s pivem a likérem Rakija nejpopulárnějším alkoholickým nápojem. Oblíbeným nápojem je mastika, což je nápoj podobný řeckému „ouzo“ a turecké „raki“.

Přečtěte si:  Zajistěte si své ubytování během dovolené v Chorvatsku už teď. Ty nejlepší lokality vám tak neutečou

Praktické informace k cestě do Bulharska

V Bulharsku se starší generace domluví běžně rusky, většina mladých Bulharů má alespoň základní znalost němčiny či angličtiny. Občané Evropské Unie cestují do Bulharska na platný občanský průkaz, problém může být s cestováním s dětmi, kdy bulharská strana občas mění podmínky. Je nutné zjistit aktuální potřebu příslušných dokladů.

V Bulharsku není problém s mobilními telefony, 3 sítě pokrývají 97% povrchu země. Rovněž přístup k internetu je v Bulharsku běžně k dispozici. Internetové kavárny jsou dostupné ve většině měst a obcí, počítače jsou k přístupné na veřejných místech (nádražích).

Landscape Fortress Architecture  - BLACK17BG / Pixabay
BLACK17BG / PixabayBu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *