Kitchen Food Preparation Kitchenware  - Kimulechka / Pixabay
Bazény a sauny

Kuchyňská pracovní deska je základem funkční kuchyně

Pracovní deska v kuchyni je pro hospodyňku stejně důležitá jako ponk pro řemeslníka, šicí stroj pro švadlenu nebo klavír pro pianistu. Výběru desky je proto při zařizování kuchyně zapotřebí věnovat tu nejvyšší pozornost. Musíme mít na paměti především různorodost činností v kuchyni, vůči kterým by měla být odolná, a zapomínat nesmíme ani na požadavek snadné údržby.

Laminované desky

Jedná se o v současné době nejrozšířenější typ. Pracovní deska je vyrobena z dřevotřísky, která je potažená odolnou fólií. Laminát velmi dobře odolává teplotám až do 200°C, ale je náchylný k mechanickému poškození třeba krájením. Pro výběr takovéto desky je příznivým faktorem její cena a také široká škála vzorů a barev, ve kterých se vyrábí. Každý si může vybrat takový, který se do jeho kuchyně hodí.

Nerezová ocel

Celá pracovní plocha z nerezu je zatím v našich kuchyních spíše výjimkou, častěji ji můžeme vidět v profesionálních kuchyních. Jedním z důvodů je bezesporu vyšší cena nerezu. Nemusíme-li ale hledět na peníze, pak je nerez výborný materiál. Je skoro nezničitelný a lehce udržovatelný.

Umělý kámen

To je materiál jako dělaný pro kuchyně. Není „háklivý“ na poškození mechanické ani tepelné. Když už se tak stane, lze jej přebroušením snadno opravit. Deska z umělého kamene působí esteticky a výběr barev je pestrý. Cena sice není nejnižší, ale pohybuje se ve středních relacích.

Přečtěte si:  Víte, jaká je v současné době cena zlata?

Přírodní kámen

Máte-li radši přírodní materiály, pak je tady deska z přírodního kamene. Je vysoce kvalitní a běžné užívání na ní nezanechá žádné stopy. Oproti umělému kameni ale je ten přírodní citlivý na kyselé prostředí, to znamená, že mu vadí třeba citrónová šťáva nebo ocet. Protože povrch kamene není kompaktní, jsou v něm drobné pukliny a póry, může se tekutina vsáknout a udělat na desce skvrnu. Musíme tedy více dbát na ošetření desky.

Dřevěné desky

Především ve starých kuchyních se ještě můžeme setkat s deskou ze dřeva a v současné době se u některých návrhů kuchyní opět objevuje. Dřevo zcela jistě dodá interiéru na zajímavosti a útulnosti, ale má bohužel spoustu nedostatků. Materiál je citlivý na teplo i na vlhko a také se poměrně snadno poškodí. Jeho údržba je proto mnohem náročnější než i u jiných pracovních desek.

Kitchen Knife Flour  - Rashed-1- / Pixabay
Kuchyňská pracovní deska je základem funkční kuchyně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *