Renewable Energy  - geralt / Pixabay
Společnost a rodina

Globální oteplování není jen výmysl aktivistů. Jaké důsledky bude mít na Českou republiku?

I když se někteří stále snaží popírat, že něco jako globální oteplování opravdu existuje, musí se velká část světa už teď potýkat s důsledky změny klimatu. Výjimkou není ani Česká republika, kde si můžeme čím dál tím častěji všímat nečekaných změn počasí, na které naši prarodiče nebyli zvyklí. Vědci varují před tím, že pokud nepřistoupíme k rychlé změně, brzy změnu klimatu pocítíme v plné síle.

Vědci varují zejména před extrémním suchem

Lidstvo si prošlo obrovským vývojem, což mělo vliv i na samotnou planetu, se kterou nenakládáme tak, jak bychom měli. I přesto většina před takovým chováním zavírala oči a nevšímala si případných dopadů na budoucí generace. My už teď však víme, že globální oteplování opravdu existuje, a že jeho dopady mohou být v budoucnu markantní.

Právě proto si postupně můžeme všímat i klimatické změny v ČR, která se projevuje zejména velkými změnami počasí a následným suchem. Právě to je jedním z důsledků, před kterým vědci varují nejčastěji. Podle jejich propočtů by se do roku 2050 mohlo tuzemské podnebí oteplit až o 2 °C. Laikovi samozřejmě takové oteplení nepřijde jako závažné, ale ve skutečnosti i oteplení o půl stupně může mít nedozírné následky na kvalitu našeho života.

Přečtěte si:  Jak vybrat zajímavý dárek k narozeninám

Klimatickým změnám jde stále zabránit

I když důsledkům změny klimatu nelze zcela zabránit, stále existuje naděje, že je můžeme alespoň částečně oddálit, nebo alespoň zmírnit. Jediným řešením je rychlé a razantní snížení naší uhlíkové stopy neboli emisí CO2, které přispívají k oteplování naší planety. Tohoto faktu si už všímají i velké společnosti, které se většinou snaží měnit své chování a také ovlivňovat své okolí.

Konkrétně lze zmínit například u nás známou energetickou společnost E.ON, která se snaží podporovat projekty spojené s udržitelností, ochranou přírody a ekologií skrze svoji soutěž E.ON Energy Globe. Najdou se ale i další společnosti a organizace, které hledají nová řešení, díky kterým lze naši planetu ještě zachránit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *