Window Flowers Decoration  - MemoryCatcher / Pixabay
Firmy a služby Stavba a rekonstrukce

Přemýšlíte o nových oknech?

Přemýšlíte o stavbě domku? Nebo jenom renovujete stavbu starší? Vzbouzíte se v noci nezodpovězenou otázkou, jestli pořídit klasická dřevěná okna nebo dát přednost moderním –plastovým?

Vnější design

Pokud jde o vnější vzhled, nejde na větší vzdálenost materiál oken téměř rozeznat. Designéři odvedli velice dobrou práci a podobu obou druhů oken téměř sblížili. Jediným drobným problémem u oken z plastu je rohový spoj. Obvyklým řešením je jeho zabarvení speciálním fixem v barvě rámu, které spoj „zaretušuje“. Množství vzorů a podob plastových oken je nepřeberné a zdatně konkuruje klasickém dřevu.

Technické parametry

Srovnání dřevěných a plastových oken podle jejich technických parametrů není nejoptimálnější variantou. Lépe je srovnávat okna z obou materiálů podle jejich profilů, protože každý jednotlivý profil má své jedinečné tepelné vlastnosti a rozdíly se mohou pohybovat až v desítkách procent. Také různé typy dřeva mají parametry odlišné, i když u tohoto materiálu nejde o rozdíly nikterak veliké. Doporučujeme při rozhodování požadovat od výrobce certifikát, na kterém je uveden celkový prostup tepla daného profilu nebo celého výrobku. Certifikát umožní lépe srovnávat jednotlivé typy a stejná rada platí i pro porovnání izolačních vlastností proti hluku.

Trvanlivost materiálů

Dřevo je materiál historicky osvědčený a při dobré údržbě je jeho trvanlivost značná. Plastová okna se stala hitem devadesátých let minulého století a v té době byla proklamována trvanlivost v délce kolem 10 let, a to jak u materiálů, tak i u barevného provedení. Dnešní výrobci již garantují trvanlivost okolo 2 desítek let a také barevná stálost je vyšší, ať už u bílého nebo barevného provedení. Záleží samozřejmě na tom, jak kvalitní výrobek objednáme.

Přečtěte si:  Kvalitní diáře vám přináší český producent Helma 365
Zátěž pro životní prostředí

Lidé s vysokým ekologickým cítěním nemusí přemýšlet o tom, zda použitím plastových oken nezanechají pro budoucí generace problém s jejich recyklováním. V současné době vyráběná okna jsou již z tzv. plastů bez olova, což zákazník pozná podle označení logem „Greenline“, což by mělo zaručit stoprocentní recyklaci plastu. Dřevo jako přírodní materiál zatěžuje životní prostředí vždy méně než plasty, problémem však může být jeho povrchová úprava syntetickými nátěry.

Údržba oken

Pokud se budeme zamýšlet nad běžnou údržbou, mají v tomto případě plastová okna nespornou výhodu. Povrchová úprava je dodána již od výrobce a není proto nutné, aby rámy byly ještě natírány nějakým lakem či jiným prostředkem prodlužující trvanlivost. Stačí je pouze omýt běžnými v domácnosti používanými úklidovými prostředky. Na plastové rámy se nedoporučuje používat chemická čistidla ani abrazivní přísady. Při jejich použití může dojít k mechanickému poškození rámu a může být ovlivněna i jeho barevnost. Okna dřevěná naopak povrchovou úpravu vyžadují.

Okno, dřevěné, dům, stavba
Přemýšlíte o nových oknech?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *