Obsah článku
Dříve výsada šéfkuchařů, dnes žhavý trend, který prudce proniká do domácích kuchyní. Velký zájem veřejnosti o vaření, podpořený kulinářskými show a tisíci kuchařek na pultech knihkupců způsobil, že si domácí kuchtící oblíbili nejrůznější mlýnky na koření.
Ať už mlýnky na sůl, nebo mlýnky na pepř a další koření, usídlily se natrvalo v našich kuchyních a neustále jich přibývá.
Proč jsou mlýnky na koření tak populární?
Zamyslete se nad tím sami. Co myslíte, že chutná lépe? V továrně na prach umletý pepř skladovaný mnoho měsíců v sáčku a pak otevřený v šuplíku u vás v kuchyni, nebo čerstvě těsně před použitím namletý pepř z pevných a silných kuliček pepře z nejlepších sklizní na světě?
Výhody ostatně poznáte už při prvním ochutnání – třeba u mlýnku se solí. Představte si krásný středně propečený vysoký steak; už už jej rozkrojit a začít jíst. Ještě posolit. Vytáhnete pytlík soli otevřený někdy loni na podzim, naberete mezi prsty, posolíte a… Že vám tu něco nesedí? A co takhle vzít mlýnek s mořskou solí, párkrát rázně otočit a rozdrtit krystalky ručně sbírané soli přesně tak, jak to máte rádi?
Není divu, že mlýnky na koření jsou tak oblíbené. Chuť čerstvě pomleté soli nebo koření je prostě nenahraditelná.
Meleme nejen sůl a pepř
Do světa mlýnků se probojovaly nejen nejčastěji používaná dochucovadla, ale také nejrůznější koření. Pokud máte mlýnky na koření, které se dají doplňovat, můžete si do nich vytvořit svou vlastní směs ze sušených bylinek třeba na maso nebo do polévek. Po rozdrcení v mlýnku se krásně rozvoní a celému jídlu dodají exkluzivní chuť.
Jaký mlýnek na koření vybrat?
Nejčastěji se na trhu setkáte se třemi typy mlýnků – skleněnými, dřevěnými a kovovými. Skleněné mlýnky na koření bývají nejlevnější a vždy hned vidíte, kolik náplně v nich ještě zbývá. Málokdy jsou ale ve větších rozměrech a třeba na drcení pepře na steaky pro partu kamarádů nemusí stačit.
Dřevěné a kovové mlýnky na koření bývají dražší, ale také většinou větší a mohutnější.