Business Businessman Success  - Elf-Moondance / Pixabay
Ekonomika a finance Společnost a rodina

Životní pojištění není spoření

Stojíte před životním rozhodnutím, zřídit si nebo nezřídit si životní pojištění? Vyplatí se mi tato investice, mám vůbec možnost získat uspořené peníze, či mi v případě poklidného života bez nehod a vážných úrazů propadnout?

Jaký produkt vybrat?

Pro nezasvěcené lidi je jistě otázka životního pojištění španělskou vesnicí. Každý by se tak měl snažit najít co nejvíce informací o nabízených produktech. Rozhodnutí, zda se obrátíte na pojišťovny či finanční poradce je čistě jenom na vás. Na paměti byste ale měli mít, že některé taktiky pojišťoven jdou ruku v ruce se získáním většího množství peněz od klientů. Jedním z takových příkladů může být nabízení životního pojištění jako spořícího produktu.

Na tento krok byste měli z několika důvodů zapomenout. V následujících řádcích se pokusíme vysvětlit proč.  Životní pojištění se dělí na dva druhy. Na rizikové životní pojištění. To se uzavírá jako klasické pojištění pro případ úmrtí bez jakéhokoliv spoření. Jelikož v něm nedochází k žádné tvorbě kapitálu, není daňově zvýhodněno. Druhým případem je takzvané rezervotvorné životní pojištění. To se dělí ještě na několik druhů (důchodové, kapitálové, investiční).  Nejčastějším produktem, o který se klienti zajímají, je zejména investiční životní pojištění. Tento produkt kombinuje klasické pojištění a spoření. Rozdíl od rizikového životního pojištění spočívá v tom, že část zaplaceného pojistného je později vyplacena klientovi.

Nyní se tedy dostáváme k nešvaru, který se v poslední době stává častější. Mnohdy si lidé uzavírají právě tento druh pojištění, jenom kvůli uspořeným financím. Pádným důvody k uzavření tohoto druhu pojištění by však měly být především snaha zabezpečit svoji rodinu nebo blízké finančně závislé osoby. Důležitou roli pak hraje jako záruka na hypotéku či úvěr.

Přečtěte si:  Finanční poradce jako pravá ruka každé rodiny

Životní pojištění přináší lákavé výhody

Mnohdy jsou klienti lákáni na různé výhody, které sebou investiční životní pojištění může přinášet. Například daňové úlevy, garance prostředků, možnost garance prostředků, flexibilita nebo transparentnost. Všechny mají ale svá ALE. Daňová úleva zde sice funguje, avšak tím že ji uplatíte, se zavazujete k tomu, že budete muset pojištění splácet minimálně do 60 let. Málokdo už rovněž klientům prozradí, že s uzavřením souvisí také vysoké poplatky a že první dva roky klientovi nenáleží žádné peníze. Ty jsou jak na splácení poplatků, tak na vyplácení provizí.

Důvody uvedené výše jsou přesně ty pádné argumenty, proč by měla fungovat kontrola uzavírání investičního životního pojištění (IŽP) z hlediska pouhé investice. I přesto je však IŽP při nastavení klasických rizik typu smrt, invalidita, trvalé následky úrazu v drtivé většině levněji, než rizikové, tedy nespořící pojistky.

Business Goal Cooperation - mohamed_hassan / Pixabay
Životní pojištění není spoření

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *