Globe Map World Miniature Travel  - pearly-peach / Pixabay
Cestování a dovolená

Jací jsou Češi vlastně turisté?

Patříte také k většině Čechů, kteří rádi cestují? A přemýšleli jste někdy nad tím, jak se od sebe jednotliví turisté liší? Pojďte zjistit, zda jste baťůžkář, paštikář, požitkář nebo sportovní typ.

Občané České republiky patří obecně mezi lidi, kteří rádi a často cestují. Mezi země, které patří k nejčastějším cílům Čechů, patří jednoznačně Chorvatsko a Slovensko. Dalšími destinacemi jsou například Itálie, Rakousko, Francie, Řecko, Bulharsko, ale stoupá také podíl návštěv exotických zemí, jako jsou Thajsko, Indonésie nebo některé státy v Karibiku.

Dají se však turisté dělit i jinak, než podle cílové destinace? Našli bychom určitě mnoho různých typologií cestovatelů, tou nejzajímavější je však členění, které vzniklo spíše z označení, které turistům dávají cizinci v místě dovolené. Najdete se i vy v některé z následujících kategorií?

Baťůžkář

Jak vypadá typický představitel této kategorie? Co vysvětlovat… Základním a nezbytným zavazadlem je batoh, batůžek či krosna. Často můžeme na první pohled vidět také spacák, karimatku, mnohdy také ceduli pomáhající při stopování. Nejčastěji se jedná o osoby mladší, zhruba kolem 20-25 let, častěji o muže.

Baťůžkáři bývají nenároční jak na ubytování, tak i na komfort v ohledu cestování. Jde jen o jedno, co nejvíce ušetřit a užít si tak co nejlepší výlet za co nejméně peněz. Typickými ubytovacími zařízeními tak bývají kempy, turistické ubytovny, hostely, a nebo jen volná místa v přírodě, kam se dá „ukrýt” vlastní stan. Cestují nejčastěji vlakem, hromadnou autobusovou dopravou nebo stopem. V poslední době také stále častěji využívají velmi levných letenek a objevují tak i krásy vzdálenějších končin.

Hodně času tráví na internetu vyhledáváním co nejlevnějšího ubytování, výhodného spojení, nebo jen prostě plánováním trasy výletu. Jsou často členy sociálních sítí, které tyto turisty sdružují.

A nejoblíbenější destinace? Pro Čechy to původně byly hlavně státy východní a jihovýchodní Evropy. V poslední době přibývají exotičtější destinace jako státy Jižní Ameriky, Nový Zéland a nejvíce státy jižní, jihovýchodní a východní Asie (např. Thajsko, Malajsie, Indonésie, Indie, Kambodža aj.). Nejčastějšími důvody cest jsou poznávání nových kultur a jazyků, objevování nádherných památek, ale také „obyčejná” rekreace.

Paštikář

Toto pojmenování vzniklo spíše jako hanlivé označení. Čechy tak pojmenovali obyvatelé a obchodníci v zemích, do kterých se většinou rodiny i s dětmi vydávají, aby zde strávili pár dní. A když už jedou tak daleko, musí přeci alespoň ušetřit na jídle. Do kufru auta se vejde spousta alkoholických i nealkoholických nápojů i jídla, tak proč toho nevyužít? Takže nakoupíme paštiky, polívky v sáčku, dvě tyčky vysočiny a další polotovary, zavaříme maso a hurá k moři…

Nejčastějšími cíli jsou tedy hlavně kempy a levné apartmány, a to převážně na pobřeží Středozemního moře. Nejlákavějšími cíli jsou kupodivu relativně drahé Chorvatsko, ale také severní Itálie, méně už pak Řecko a Španělsko. Velmi časté je navštěvování stále stejných míst, které jsme si už v minulých letech dobře odzkoušeli, nebo na něž nám dali kontakt dobří známi, jak jinak než paštikáři. Velmi často se jedná jen o placatění se na pláži, málokdy se paštikáři přesouvají během dovolené na více míst, jako například baťůžkáři.

Přečtěte si:  Exotické Thajsko jako ideální místo pro vaši dovolenou

Tím nejčastějším dopravním prostředkem je auto. Dříve to byly také levné autokarové zájezdy s cestovkou, těch však ubývá.

Označení paštikář už také postupem doby a snižováním cen v Chorvatsku není úplně to pravé. Jen tak snadno o něj však asi Češi nepřijdou. No jo, zvyk je holt železná košile. Hrdost vlastencům však jistě vzata nebude…

Sportovní typ

Do této kategorie patří rovněž spíše mladší lidé. Tím hlavním, co sporťáky láka k dovolené nejsou konkrétní destinace, ale spíše sportovní aktivity, které v Česku nejsou zatím rozvinuty, nebo k nimž zde nemáme dobré podmínky. Těmi hlavními tak bývají hlavně potápění, surfování, wakeboarding, cyklistika, rafting nebo jen „obyčejné” alpské túry. Zkrátka cokoli, za co může být převlečený adrenalin.

Sporťákům nejde většinou ani o luxus, ani o ušetřené peníze. Ony samotné sportovní aktivity přijdou na dost peněz, každý si je rozhodně dovolit nemůže. Stačí tedy našetřit peníze, sehnat vhodné kamarády a může se vyrazit. Téměř celá Evropa nabízí nepřeberné množství různých adrenalinových aktivit, které jsou často již připraveny ve formě balíčků nabízejících v ceně i ubytovací a stravovací služby.

Požitkář

Posledním typickým cestovatelem je požitkář. Do této kategorie spadají nejčastěji lidé středního věku a starší. Mnoho českých důchodců tak dohání to, co jim za doby totality nebylo umožněno.

Tito lidé tak vyhledávají služby luxusních pětihvězdičkových hotelů, připravené, většinou letecké zájezdy s mnoha výlety nebo relaxačními aktivitami v ceně. V poslední době vzrůstá také obliba dovolených all-inclusive, jejichž cena je navíc stále příznivější. Čím dál častějšími se stávají také několikatýdenní plavby na luxusních zaoceánských parnících.

A oblíbené destinace? Většinou jsou to státy či oblasti, které v nás při zaslechnutí vzbuzují pocit luxusu. Nebo vás snad při vyslovení geografických názvů Seychely, Maledivy, Bali, Tahiti, Karibik nebo Spojené arabské emiráty napadá něco jiného?

Našli jste se v některé kategorii? Možná ano, možná ne. Doufám, že tento s nadsázkou psaný článek vás alespoň podnítil k zamyšlení se nad tím, jaké dovolené si dopřáváte vy. Ale jste-li s nimi spokojení, není potřeba se nikam řadit…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *