blood, blood plasma, red blood cells
Zdraví a životní styl

Vitamín B12: proč je tak důležitý a jak ho můžete snadno dodat svému tělu?

Vitamín B12 je jedním z nejdůležitějších vitamínů pro správné fungování našeho těla. Bez něj bychom se cítili unavení a slabí. Zvláště vegani a vegetariáni musí být obezřetní, jelikož jimi konzumované skupiny potravin obvykle tento vitamín neobsahují. Pojďte se s námi podívat, proč je tento vitamín tak důležitý a jak ho můžete svému tělu dodat.

Proč je vitamín B12 tak důležitý?

Jednou z nejdůležitějších funkcí vitamínu B12 je podpora tvorby červených krvinek v těle. Ty jsou zodpovědné za přenos kyslíku do tkání těla a odstraňování oxidu uhličitého. Pokud tedy tělo nedostává dostatek vitamínu B12, může tento stav vést až k chudokrevnosti a slabosti.

Další důležitou funkcí vitamínu B12 je podpora nervového systému. Vitamín B12 je zodpovědný za tvorbu ochranné vrstvy kolem nervových vláken, což pomáhá předcházet poškození nervů. Pokud tělo trpí nedostatkem vitamínu B12, může dojít k různým neurologickým problémům, včetně mrtvice a demence. Důležitý je však také pro zdraví mozku. Některé studie ukazují, že nedostatek vitamínu B12 může zvýšit riziko deprese.

Přečtěte si:  Jak zaručeně zhubnout a získat vysněnou postavu?

Jak můžete snadno dodat svému tělu vitamín B12?

Pokud chcete doplnit svému tělu vitamín B12, měli byste v první řadě konzumovat potraviny, které ho obsahují. Patří sem například hovězí a kuřecí maso, ryby, mléčné výrobky a vejce. Pokud jste vegetariáni nebo vegani, můžete zvýšit konzumaci potravin jako jsou obiloviny, sojové produkty, kvasnice a některé druhy hub.

Vhodnou volbou jsou i různé doplňky stravy, jako je například vitamín B12 v tabletách od českého výrobce Naturvita. Ten si můžete zakoupit na jeho stránkách nebo e-shopu Gigalékárna.cz. Pro doplnění doporučené dávky vám postačí zapít vodou jednu tabletu. Možnost užívání doplňků stravy ocení zejména zmínění vegetariáni, kteří tak nemusí konzumovat vysoké množství potravin, jež nejsou tak bohaté na vitamín B12.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *