Dollars Money Savings Cash Account  - Engin_Akyurt / Pixabay
Ekonomika a finance

Našetřit si můžete i z malé výplaty. Spoření se jistě vyplatí

Spoření představuje činnost, při které lidé dobrovolně nebo nuceně nespotřebovávají celou část svého disponibilního příjmu, ale určitou částku si odloží, jak se říká, na horší časy. Spoření peněz se vyplatí každému, vždyť ne nadarmo se úspory považují za nejluxusnější statek v ekonomii. Tvorba finanční rezervy je základem pro bezpečné zvládnutí neočekávaných situací, jakými může být ztráta zaměstnání, náhlá nemoc nebo jiná nechtěná událost.

Podle doporučení odborníků finančně zdravá domácnost by měla mít železnou rezervu na pokrytí všech svých výdajů alespoň na 6 měsíců.

Kdy se vám vyplatí spořit?

Nicméně jednou se nám spořit vyplatí více, jindy zase méně. Důležitým faktorem není pouze čas, ve kterém spoříme, ale i místo a typ spořicího produktu, který si vybereme v některé z finančních institucí. Z časového hlediska se nám nejvíce vyplatí šetřit v době, kdy za naše peníze dostaneme co nejvyšší úrok.

Vyšší úrokové sazby jsou charakteristické pro období růstu ekonomiky. Naopak při poklesu jsou úrokové sazby, které bychom šetřením získali výrazně nižší. Po rozhodnutí šetřit by mělo následovat srovnání jednotlivých bankovních a nebankovních produktů.

Přečtěte si:  Co dělat, když potřebujete peníze? Vyřeší to půjčky ihned
Spoření, koruna, Euro
Našetřit si můžete i z malé výplaty. Spoření se jistě vyplatí

Své peníze můžete spořit prostřednictvím termínovaného vkladu, který je v současnosti nejpopulárnějším spořícím produktem.

Přinášíme vám tři ověřené rady, jak se efektivně naučíte spořit

  1. Vypěstujte si na spoření návyk. Z každé výplaty si hned, jak vám přijde na účet, odložte alespoň 10 procent na spořicí účet. Nejlepší je použít trvalý příkaz nebo požádat o to zaměstnavatele. Tyto peníze považujte za nedotknutelné.
  2. Rezervu neplýtvejte na běžné věci. Finanční rezerva má posloužit v těžkých časech, jako je ztráta práce či zdravotní potíže, ne na nákup spotřebičů či dovolenou. Větší investice si plánujte, na novou pračku či opravu střechy spořte zvlášť.
  3. Vyčerpanou rezervu doplňte. Pokud je to nutné, rezervu čerpejte pouze postupně a hned, jak je to možné, ji doplňte. S vytvářením rezervy nečekejte na lepší časy. Ideální je začít hned.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *