Printing Xps Xps Document Printer  - Collar / Pixabay
Ekonomika a finance Počítače a Internet

Jak na úsporný domácí tisk

Tisk v domácnosti nehraje natolik zásadní roli, jako třeba v kanceláři, nicméně pro běžné fungování člověk čas od času prostě tisknout musí. Zajištění úsporného provozu vašeho domácího tisku záleží na mnoha faktorech, od kterých se odvíjí to, zda lze zajistit úsporu při současném zařízení, či zda bude nutné přistoupit k pořízení novější tiskárny.

Frekvence tisku je důležitá

Většina domácností bez teenagerů a vůbec dětí školou povinných potřebuje tisknout jednou za čas, povětšinou pod nátlakem nějaké státní instituce nebo jiného úředního šimla. Náklady na tisk v tomto případě nejsou až tak zásadní, často ale problém nastává v momentu, kdy inkoustová tiskárna odmítá tisknout, protože jí kvůli malé frekvenci tisku zaschly cartridge. Je to nemilé a stane se to zásadně v momentu, kdy je tisk neodkladně nutný a nepočká. Jde řešit různě: horkou vodou, speciálními sadami pro obnovu kazety, nebo tomu lze předcházet nákupem kvalitních, většinou originálních kazet, které tolik nezasychají. V závislosti na tom, jak tuto situaci řešíte, lze individuálně počítat, zda se např. vyplatí pravidelně používat sadu pro obnovu či koupit kvalitnější kazetu.

V případě, že nějaké člen domácnosti tiskárnu intenzivně využívá k tisku většího množství materiálů, je vhodný okamžik se zaměřit na provozní náklady a spočítat, zda by se vám nevyplatilo nějakým způsobem jejich cenu snížit. V některých případech stačí přejít na kompatibilní náplně. Ale pozor na kvalitu, ta je velmi rozdílná. V rámci kompatibilního spotřebního materiálu vybírejte  značkový. V jiných případech je vhodné uvažovat o pořízení modernější a úspornější technologie – třeba té laserové, i když to taky vždycky neplatí.

Přečtěte si:  Peněžní půjčka může být otázkou jen několika minut

Umístění v domácnosti dobře zvažte

Když už se rozhodnete pro pořízení tiskárny nové, začněte nejprve s plánováním jejího zakomponování do domácnosti. Tiskárna většinou není prvek interiéru, který by jej esteticky doplňoval. Proto při jejím výběru dobře zvažte, jaké pro ni máte v domácnosti místo a také zvažte rozměry zařízení, abyste pak nebyli nemile překvapeni, „že se tam nevejde“ a musíte pro ni najít jiné místo. V horším případě je no novém místě pro tiskárnu problém s vedením kabelů a tiskárnu není možné jednoduše připojit, čímž vznikají další a další problémy.

Srovnávejte a hledejte

Kde tedy při výběru začít? Doporučujeme pročíst nezávislé testy tiskáren za poslední dobu (třeba DTest), různé cenové srovnávače vám také pomohou udělat představu o aktuální situaci na trhu a často vám ukážou třeba nejoblíbenější modely. Recenze spokojenosti uživatelů s výrobkem vám také mohou leccos napovědět. Před samotným nákupem pak ověřte, jaké budou vaše provozní náklady (tzn. zkontrolujte ceny náhradních náplní, a zda se případně dají sehnat alternativní). Vše dobře propočítejte a porovnejte. Nová tiskárna by měla oproti té stávající přinést úsporu. Pokud tomu tak není, je třeba hledat dál.

tiskárna, laser
Jak na úsporný domácí tisk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *