Inspection Automobile Old  - stux / Pixabay
Auto Moto

Katalyzátor: K čemu ho potřebujete a proč je důležitý?

Během několika pár let si společnost prošla velkou proměnou, díky čemuž vyplavaly na povrch nová témata, kterým se začala věnovat pozornost. Jednou z nich je i ekologie, která zasáhla většinu odvětví včetně toho automobilového. Často skloňovaným slovem tak jsou zejména katalyzátory. Jak fungují a k čemu je potřebujete?

Bez katalyzátoru se již neobejdete

Za posledních čtyřicet let si automobily prošly velkými změnami, díky kterým nejsou takovou hrozbou pro životní prostředí. Nejprve se tedy budeme muset podívat na to, co je katalyzátor. Jednoduše se jedná o součást výfukového systému, která dokáže měnit škodlivé látky na méně toxické látky jako je voda, dusík či oxid uhličitý. Ve zkratce je tedy funkce katalyzátorů zaměřena na snižování emisí při spalování klasického benzínu či nafty.

Běžně se setkáte se čtyřmi druhy katalyzátorů:

  • homogenními katalyzátory,
  • heterogenními katalyzátory,
  • enzymovými katalyzátory,
  • autokatalýzou.

Nezapomeňte na pravidelnou údržbu katalyzátoru

Katalyzátor je umístěn vždy poblíž motoru, díky čemuž dokáže bez problému plnit svoji funkci. Jeho stěny jsou potaženy vzácnými kovy, s jejichž pomocí dokáže měnit nežádoucí látky na méně toxické alternativy. K tomu, aby správně fungoval však potřebuje i takzvanou lambda sondu, která celý proces kontroluje a zároveň i řídí.

Přečtěte si:  RC modely – nejen klukovská vášeň

Životnost katalyzátoru se odvíjí zejména od toho, jak se o něj staráte. Především byste se měli vyhýbat tankování nekvalitního paliva, který ho může poničit – nakonec budete moci využít pouze výkup katalyzátorů a alespoň ho zpeněžit.

Vyměňte starý katalyzátor za nový

Pokud máte doma starý katalyzátor, nebo jen chcete ten stávající vyměnit, můžete předat katalyzátor na výkup. Jednoduše tak můžete zpeněžit již nepoužitelnou součástku, která by se vám zbytečně povalovala někde v dílně či garáži. Celý proces navíc probíhá velmi jednoduše a ani s ním nestrávíte moc času.

Stačí když svůj starý katalyzátor nafotíte a fotografie spolu s číslem přepošlete do výkupu. Předběžně se můžete podívat i na výkup katalyzátorů a jeho ceník, ze kterého lze odhadnout jeho cenu. Poté se už jen dohodnete na ceně, popřípadě způsobu dopravy a máte hotovo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *