Construction Site Construction  - neelam279 / Pixabay
Stavba a rekonstrukce

Jak vybrat kvalitní stříkanou izolaci pro zateplení domu

Jednou z klíčových sfér českého stavebnictví je dnes snižování energetické náročnosti budov. Z pohledu jednotlivého stavebníka je velkým tématem především výběr vhodné tepelné izolace. V nabídkách firem mají pevné místo také stříkané pěnové izolace, které patří mezi progresivní stavební materiály. Jak ale poznat, že jsou na stavbě použity v odpovídající kvalitě?

Právě záruka kvality je tím, co stavebník nejvíce očekává. A to nejen v případě tepelné izolace. Otázkou je, jak se může vyznat v nabídce současného trhu. Například stříkané pěnové izolace nabízí nepřeberné množství firem a na první pohled se zdá, že rozdíl mezi nimi dělá jen obchodní název výrobku či technologie. A tato dedukce není daleko od pravdy. Navzdory bombastickým sloganům o „chytrých materiálech“ se totiž v případě stříkaných izolací vždy jedná o pěnu na bázi polyuretanu s příměsí nadouvadel.

Odlišnosti ve vlastnostech a možnostech použití pěn

Typickým špatným příkladem je použití pěny pro interiéry i do konstrukcí vystavených vlhkosti, kde mohou obstát jen k tomu přímo určené tvrdé pěny. Z uvedeného příkladu vyplývá, že pro lepší orientaci v nabídce stříkaných pěn je důležité znát alespoň jejich základní rozdělení. Tedy na měkké pěny s otevřenou buněčnou strukturou a tvrdé pěny s uzavřenou buněčnou strukturou. Existují však také speciální střešní pěny či pěny vstřikované do obtížně dostupných dutin. Nedokáže-li prodejce či realizační firma vysvětlit a deklarovat, o jaký druh pěny se jedná a pro jaké konstrukce je vhodná, bude se nejspíše jednat o zateplení s pochybnou kvalitou.

Přečtěte si:  Zahradní pergoly - nejen praktický prvek vaši zahrady

Mnohdy rozhoduje cena

Při rozhodování pochopitelně hraje významnou roli i cenová nabídka, kterou stavebník získá. Volba levného řešení se ovšem může po pár letech značně prodražit. Nesprávně použitá izolace bohužel nemůže adekvátně izolovat a přinášet předpokládanou úsporu energií.

Školení a certifikáty zaručí kvalitu

Zkušenosti napovídají, že kromě platných certifikátů by se každá kvalitní realizační firma měla prokázat i úspěšně absolvovaným školením u výrobce. Stejně tak by měla mít za sebou doložitelné reference. V případě zájmu zákazníka by nikomu nemělo činit potíž vzít jej na probíhající stavbu a ukázat mu technologii nástřiku v praxi. Lidé přece jen do zateplení investují značné částky, a proto by měli mít co nejvíce informací, které jim usnadní rozhodování.

Není pěna jako pěna

Odborníci, kteří se vyznají v oboru, vědí, že není pěna jako pěna. A podle toho si pak vybírají. Veřejnost, která nemůže sledovat všechny technické trendy a novinky, je však v obtížnější pozici. Proto je třeba mít zájem o informace a vyžadovat vždy skutečnou kvalitu. Není to zase tak složité. Stříkané pěny, které se prodávají na našem území většinou pocházejí od některého z trojice hlavních světových výrobců. Patřičné výrobní a technické dokumenty, jako například „Certifikát výrobku“, „Stavební technické osvědčení“ či „Prohlášení o vlastnostech“, jsou pak u seriózních dodavatelů a prodejců dostupné online či na vyžádání v papírové podobě.

Wooden Wall Wooden Surface  - Engin_Akyurt / Pixabay
Jak vybrat kvalitní stříkanou izolaci pro zateplení domu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *