Greece Beach Dining Sea  - C1superstar / Pixabay
Cestování a dovolená

Co můžete očekávat od dovolené v Řecku

Díky své poloze a tisícileté historii může Řecko nabídnout vše, co si jen člověk na dovolené může přát. Slunce – moře – hory – přírodní krásy. Památky, které kulturní Řekové vystavěli před více než 4000 lety a které nyní patří ke kulturnímu dědictví zapsané v UNESCO. Úrodné nížiny, které produkují dostatek potravin, proto mohou být Řekové tak pohostinní vůči hostům – turistům. Během dovolené zvláště na ostrovech si můžete půjčit auto, kterým si objedete zajímavá místa a obohatíte tak pobyt u moře o poznání běžného života Řeků nejen ve svém letovisku.

Poznávacích okruhů po různých částech Řecka se nabízí velké množství a je vskutku na co se dívat. Do hlavního města Athén se pořádají také letecké pobyty na prodloužený víkend. Je užitečné vědět, že pro Řeky je citlivým tématem vztah s Tureckem, zvláště po obsazení a rozdělení ostrova Kypr. Také není vhodné rozvádět otázku, komu přísluší historicky správně název Makedonie.

Podnebí

I když má Řecko poměrně malé území, má velmi rozmanité klima. Středomořské podnebí s horkými a suchými léty zhruba od dubna do listopadu střídá chladné deštivé období v ostatních měsících. Nejméně srážek bývá na jihu pevniny a na ostrovech v Egejském moři.

Od půlky července do půlky srpna se vyskytují nejvyšší teploty, proto je tato doba vhodná spíše k odpočinkové dovolené, nedoporučuje se žádná fyzická námaha, výlety, zvláště do měst, kdy kvůli četnému výskytu betonových staveb, je vzduch velmi suchý a teplý. Severní Řecko je zvláště ve vnitrozemské hornaté části ovlivněno chladným alpským klimatem.

Sea Buildings Coast Shore Sailor - marekkulpa / Pixabay
marekkulpa / Pixabay

Jídlo

Tradiční řecká kuchyně se vyznačuje jednoduchou přípravou, ale přitom velkou rozmanitostí pokrmů. Typický řecký gyros podávaný s chlebem najdete v nabídce snad každého typu stravovacího zařízení. Nechybí bohatá nabídka zeleninových salátů a samozřejmě mořských plodů. Vše ochuceno olivovým olejem a kořením. Lahůdkou je smažená solená treska, grilovaná chobotnice a jiné pokrmy z čerstvých ryb.

Přečtěte si:  Chystáte se na dovolenou do Bulharska? Toto byste měli vědět

Pamatujte na to, že řecká večeře začíná obvykle zeleninovými saláty, sýrem, ke všemu se podává bílý chléb. Dalším chodem bývají pokrmy z ryb a až nakonec různě upravené vepřové či kuřecí maso. Hladový turista, který není čistým vegetariánem, se tak nasytí rychle velkou porcí zeleniny a na masité lahůdky už nemá v žaludku místo.

Nápoje

K dobrému jídlo patří dobré pití. Řecko je starobylou vinařskou zemí, nabízí širokou škálu místních vín, také šumivých. Řecká produkce vína je poměrně malá, proto se spotřebuje „doma“ a nezbývá moc na vývoz.

Nejznámější domácí řecký likér je „ouzo“. Turisté jej na rozdíl od Řeků pijí s ledem. Je to silný nápoj s obsahem alkoholu 40% s příchutí anýzu. Řecký ekvivalent italské grappy je raki, silný alkoholický nápoj z vylisovaných hroznů. Na Krétě je tradičně podáván k večeři s ovocem jako dezert. Pivo se sice po celém Řecku konzumuje, ale většinou je vyráběno v licenci evropských značek. Káva je zase tradiční nealkoholický nápoj, který je považován za součást řecké kultury. Běžně se podává v četných kafeteriích. Voda je obvykle servírována ke každému drinku. Voda z vodovodu je na většině míst pitná. Její chuť však bývá ovlivněna obsahem minerálů v té které oblasti. Doporučuje se proto balená voda.

Ubytování

Řekové jsou velice přátelští a pohostinní. V menších penzionech, vilách nebo studiích se k vám personál chová jako k vlastním hostům. Hotely bývají jednoduše zařízeny, většina má však balkón a klimatizace. Plážový servis u hotelových bazénů bývá zdarma, avšak na pláži je nutné za lehátko či slunečník zaplatit poplatek.

Lake Town Travel Tourism Greece - Dreamy_Photos / Pixabay
Dreamy_Photos / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *