white cat looking out the window
Bydlení a domácnost Stavba a rekonstrukce

Hliníková okna vs plastová okna: Jaká varianta je lepší a jaký je mezi nimi rozdíl?

Jedním z nejtěžších kroků během rekonstrukce či stavby je zejména výběr oken. Ta představují důležitou součást každé stavby, kde plní krom jiného i estetickou funkci. S jejich pomocí tak můžete dosáhnout i opravdu originálních designů. Obvykle se mezi nejoblíbenější druhy oken řadí hliníková a plastová, která mají samozřejmě i své výhody a nevýhody. Jaká varianta je ta nejlepší?

Plastová okna jsou levnější ale méně odolná

Při výběru oken pro vaši stavbu se budete pravděpodobně rozhodovat mezi dvěma variantami, a to plastovými a hliníkovými okny. První z nich je oblíbená zejména mezi lidmi, kteří nechtějí do oken investovat vysoké částky. Plastová okna vás tak obecně vyjdou na mnohem méně než koupě dřevěných či hliníkových oken.

Každopádně je nutné počítat s tím, že se nižší cena odrazí i na kvalitě. Běžně nejsou totiž plastová okna tak odolná jako hliníková okna, která jsou podstatně pevnější a dokážou vám nabídnout životnost i několik desítek let.  Najdou se ale i speciálně upravená plastová okna s vyšší odolností, díky čemuž se v průběhu let vyhnete zbytečným opravám.

Přečtěte si:  Kde zakoupit praktické nášlapy na schody

Hliníkové systémy nabízí větší svobodu během navrhování staveb

Pokud se rozhodnete pro hliníkové systémy, můžete počítat s tím, že při navrhování stavby budete mít mnohem větší svobodu. Hliníková okna je totiž možné využívat i v opravdu velkých formátech, aniž by byla ohrožena statika stavby či kvalita oken.

Dalšími plusovými body je i vzhled samotných oken, který už na první pohled působí moderně. Menší nevýhodou je zejména horší těsnění, kdy nemusí hliníkové dveře a okna zcela zabránit tepelným ztrátám. Při vyšší investici však lze dosáhnout opravdu kvalitního zateplení od profesionální firmy, která má s podobnými instalacemi již zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *